Община Силистра е изградила паркинг без строително разрешение върху държавен имот

Община Силистра е изградила паркинг без строително разрешение върху държавен имот
Теренът зад общината е пълен с автомобили частна собственост, снимка: "Местен репортер"

Община Силистра е изградила на мястото на съборената сграда на “Старата баня”, или “Домът на красотата”, временен паркинг, който се ползва от общински служители и от служители на съдебната власт. За паркинга няма одобрен от общината инвестиционен проект, защото по закон не се изсква такъв, но няма и данни да е издадено разрешение за строеж, което е задължително. Това става ясно от отговора на кмета по повод питане, отправено до него  чрез председателя на общинския съвет. 

Теренът на мястото на съборената "Стара баня", който е "обезопасен" чрез изграждане на временен паркинг, за който се дава достъп "по преценка".

Както писа “Местен репортер”, през 2024 г. кметът на Община Силистра обяви обществена поръчка за събаряне на сградата, защото има проект за строеж на сграда на административния съд в Силистра. 

След събарянето на сградата пространството беше асфалтирано и на него сега паркират неизвестни собственици на автомобили, които имат чип за бариерата, поставена в началото на улицата. 

Бариерата на хотел “Дръстър” в Силистра се оказа незаконна - общината не знаела, но сега ще иска премахване

В случая е видно, че има изграден паркинг с пропускателен режим, макар и без да е обозначено. 

Според отговора на кмета обаче, целта на изграденият паркинг е “обезопасяване на терена до възлагане на строителството на сградата” (на административния съд). Затова мястото на бившата Стара баня, което е публична държавна собственост и се управлява Висшия съдебен съвет, е било покрито с фрезован асфалт от наскоро ремонтираните пътища в общината. 

За този паркинг, който според общината е “временен”, на основание чл.147 т.10 от Закона за устройство на територията(ЗУТ) не се изисквало одобряване на инвестиционен проект за строително разрешение. Но според чл. 153 на ЗУТ обаче, който се отнася за обектите, които нямат нужда от инвестиционен проект, трябва да има издадено строително разрешение от главния архитект на общината, след искане на собственика на терена. Данни за издадено такова разрешение не се съдържат в отговора на общината. Ако такова наистина липсва, е на лице незаконен строеж, като най-вероятно кметът ще трябва да санкционира сам себе си, защото категорията на строежа е от неговата компетентност. 

Човек на “Солей” спечели поръчката за събарянето на “Старата баня” в Силистра

Другият въпрос е на какъв принцип се осъществява пропускането и ползването на този “временен паркинг”. Според отговора, към момента паркингът, който е върху терен публична държавна собственост на съдебната власт, се ползва от общината, съда и прокуратурата, като всяка от тези организации сама преценява на кого от служителите си да даде достъп. По-голямата част от автомобилите са частни и не пише кой по какви критерии ползва паркинга, но доколкото се разбира от отговора, е безплатно. 

За сметка на това, достъпът до пространството на останалите граждани с автомобили, които трябва да ползват платената “синя зона” наоколо, е забранен с Пътен знак В1 и бариера. Но това според общината  било заради находящите се сгради на съда и прокуратурата, които са с контролиран достъп.