В Силистра референдум за ветрогенераторите заедно с изборите няма да има - общинските съветници не събраха достатъчно подписи
Местен референдум, иницииран от общински съветници, с който да се питат силистренци за забрана на възможността да се поставят ветрогенератори и да се изграждат соларни паркове върху земеделска земя засега няма да се провежда.
Намеренията за провеждане на такъв референдум бяха обявени на пресконференция в Силистра от депутата от “Възраждане” Маргарита Генчева и общинските съветници от партията в местния съвет Марин Николов и Свилен Димитров.
Те обявиха, че ще инициират подписка сред общинските съветници за внасяне на предложение за провеждане на референдум с въпроса "Съгласни ли сте в земеделски земи на територията на Община Силистра, включително и със сменено предназначение, да не се изграждат вятърни и соларни паркове."
Въпреки че обявиха, че са водили преговори с други съветници, представителите на “Възраждане” не можаха да съберат подписите на общо 7 силистренски общински съветници, колкото се изискват по закон, за да бъде внесено предложение за провеждане на местен референдум заедно с изборите на 27 октомври.
Повод за референдума е планираното изграждане на ветропарк край Силистра от фирмата “Еура енерджи”, собственост на датската “Еурауинд енерджи” и българската “Реналфа” на бизнесмена Иво Прокопиев. Проектът предвижда поставянето на 43 броя ветрогенератори около град Силистра и близки села върху земеделски земи, които са собственост на фирмата на настоящия кмет Александър Сабанов “Добруджанска земя”.
За проекта Сабанов твърди, че лично той е привлякъл тази инвестиция в Силистра преди няколко години.
Първоначално процедурата за поставянето на ветрогенераторите започна с внесено от предишния кмет искане за промяна на общия и подробните устройствени планове на земите, върху които се планира да бъдат поставени съоръженията. То беше отхвърлено от тогавашния състав на общинския съвет на Силистра, като изказвания против имаше най-вече от представители на групата на ГЕРБ в силистренския парламент, които имаха мнозитсво.
След провеждането на местните избори, които бяха спечелени от Александър Сабанов, и увеличаване на групата на съветниците му в общинския съвет, искането за промяна на устройството и предназначението на земите отново беше вкарано за гласуване и този път беше одобрено.
На този етап процедурата се развива пред Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ-Русе), откъдето са издали становище, че по проекта трябва да бъде проведена процедура по екологична оценка.
Междувременно в Силистра върви и кампания с билбордове срещу ветрогенераторите под наслов “Където има перки, няма живот”. Зад нея застанаха от партия “Величие”, като заявиха, че кампанията е платена от земеделци, пожелали анонимност. От партията публикуват и в интернет изданията на “Исторически парк” статии и клипове по темата за ветропарка в Силистра. Засега те не са предприели официални действия по събиране на подписи за провеждане на референдум или на друга гражданска инициатива.
Решение за провеждане на местен референдум относно изграждането на ветроенергийни паркове на земеделски земи беше взето наскоро от общинския съвет на Община Добричка. Това стана, след като кметът на общината Соня Георгиева внесе предложение в общинския съвет след проведено обществено обсъждане на проекта. Решението беше върнато от областния управител за прегласуване с основния мотив, че общинките съвети не са компетентни да се произнасят по въпроси, които са държавна политика. Общинският съвет на Община Добричка не разгледа повторно върнатото решение, но това ще бъде направено от административния съд, който междувременно беше сезиран с жалба от областния управител.
През 2023 г. Върховният административен съд потвърди окончателно решение на варненския административен съд, с което се прогласи за нищожно решение на Общински съвет Ветрино, с което беше прието предложение - подписка за гражданска инициатива за забрана поставянето на ветрогенераторни съоръжения на територията на Община Ветрино. Съдът постанови, че въпросът не е от местно значение, а е въпрос на национална и европейска стратегия за развитие и не може да се решава от общинския съвет. Въведената с решението забрана е в противоречие на националното и европейското законодателство.
Засега обществени обсъждания в Силистра по темата не са провеждани. Няма и информационна кампания от страна на общината.
Тази статия е създадена с подкрепата на сдружение "Про веритас" и сайта zaistinata.com в рамките на проекта "Подкрепа за развитието на независима регионална журналистика.