Александър Сабанов за “Ветропарк Силистра”: Моята работа е да сключа договори да ми ползват земята
На последното заседание на общинския съвет на Силистра беше гласувано за втори път решение, с което се одобри изменението на Общ устройствен план за сроежа на “Ветропарк(ВЕП) Силистра”. Решението беше гласувано вече веднъж, но беше върнато за прегласуване от областния управител на Силистра, като един от мотивите е, че не е взето становище на кметовете на населените места, върху които ще се строят ветро генераторите.
Инвестицията обхваща няколко парцела в населени места около Силистра: Калипетрово, Бабук, Майор Ценович, Българка и Полковник Ламбриново.
Един от обсъжданите въпроси при гласуванията досега беше, на кого са земите върху, които ще се разполагат съоръженията. Това не беше ясно и не беше посочено в документацията за решението. Първите проекти за решение, които се внасяха още от предишното управление, не бяха придружени от заявлението на инвеститора, затова един от мотивите за връщане от областния управител е, че решението трябва да е придружено и от заявлението.
От приложеното заявление преди гласуване в последното заседание стана ясно, че въпросните парцели са на фирмата “Добруджанска земя” ООД, която е семеен бизнес на новоизбрания кмет Александър Сабанов.
Другият обсъждан въпрос е относно ползите за общината от инвестицията.
По този повод зададохме въпрос относно преките ползи за гражданите на общината от инвестицията на сегашния кмет Александър Сабанов, освен ползите от наемите на земята за неговата фирма. Той заяви, че не може да отговори от името на инвеститора оносно преките ползи за общината. “Тази инвестиция съм я докарал лично аз още преди две години. Ние даваме шанс да се види дали има вятър.... За да сложат измервателни кули, на фирмата им трябва общ усройствен план - ОУП. Аз няма как да кажа какво ще има за общината, защото не съм представител на фирмата. Моята работа е да сключа договори да ми ползват земята за проучване засега”, отговори той на въпроса на “Местен репортер”.
Сключването на договори за наем със собственика на земите, в случая Александър Сабанов, е едно от условията, за да се одобри процедурата по промяна на общия и на подробния устройствен план, което се взе като решение от общинския съвет. Според документацията става дума за предварителни договори за учредяване на срочно и възмездно вещно право на строеж за 43 броя ветрогенератори, 2 подстанции и съпътстващата ги техническа инфраструктура.
А по отношение на ползите и вредите от изграждането на съоръженията предстои да се извършат обществени обсъждания на всеки етап от процедурата, ако процедурата се развие докрая. Според Сабанов процесът може да отнеме 5-6 години, а през това време ще се правят изследвания дали местата са подходящи - дали ще има достатъчно вятър.
Тази статия е създадена с подкрепата на сдружение "Про веритас" и сайта zaistinata.com в рамките на проекта "Подкрепа за развитието на независима регионална журналистика.