Следизборен тормоз: Новият кмет на село Бистра се оплака от политическа дискриминация от страна на кмета на Алфатар - оставила го на минимална заплата(Видео)

 Следизборен тормоз: Новият кмет на село Бистра се оплака от политическа дискриминация от страна на кмета на Алфатар - оставила го на минимална заплата(Видео)

С извънредна докладна записка, вкарана в последния момент от страна на кмета на Община Алфатар, на второто си поредно заседание общинският съвет на Алфатар е гласувал заплата от само 800 лева на новоизбрания кмет на село Бистра. 

Това разясни самият кмет Сезгин Ибрям Али на пресконференция, дадена на 1-ви декември в пресклуба на БТА - Силистра. 

Той смята, че това е своеобразен вид санкция срещу него, защото досегашната заплата на кмета на село Бистра е била 1 800 лева,  или двойно повече от сега гласуваната. Същите са и заплатите на останалите кметове на кметства. Изведнъж сумата на възнаграждението за кмета на село Бистра се намалява с решение на общинския съвет по предложение на кмета. Според него, това се случва, защото с избирането на неговата кандидатура е бил разбит монопола във властта на партиите ГЕРБ и ДПС в района, които си сътрудничели, включително  в местния парламент на Община Алфатар. Доказателство за това е гласуваната заплата.  

Сезгин Али е бил част от ДПС в продължение на 20 години. Включително е бил и общински съветник от ДПС в Алфатар  през мандат 2015-2019. Но за местните избори през октомври е издигнат от листата на БСП и с 80 гласа спечели кметското място в село Бистра срещу опонента от ДПС, който получи 66 гласа. 

Съветниците от ГЕРБ и ДПС са гласували единодушно за новата намалена заплата на кмета на Бистра, показват протоколите от заседанията на Общински съвет - Алфатар. От 11 гласували съветници, само представителите на БСП, от която е издигнат кметът на Бистра, Калоян Янков  и Силвия Гроздева са гласували против, а  Цветанка Стоянова от ПП-ДБ с въздържал се.

Калоян Янков коментира за “Местен репортер”, че са попитали в заседанието за мотивите относно този малък размер на заплатата на техния кандидат, но  не са получили ясно обяснение. От страна на общината повторили правните основания от докладната за възнагражденията в бюджетните организации, и че ниският размер се дължал на това, че Сезгин Али бил новоизбран кмет. След това съветниците от БСП поискали да им се даде информация за възнагражденията и на другите кметове на кметства, за да се направи сравнение. Така се стигнало до гласуване дали да се разкрие информацията за възнагражденията на останалите кметове. При гласуването съветниците от ГЕРБ и ДПС гласували против предложението да се разкрие информацията за заплатите на останалите кметове, която въобще не трябва да е никаква тайна и е парадоксално, че въобще се  е стигнало до такова гласуване, но така било отхвърлено искането.

В самата докладна не са описани мотиви относно искането за вземане на решение - липсват фактическите основания (например, че е новоизбран кмет), посочени са само правни - членове от закони. За докладната съветниците научили в последния момент - намерили я на банките непосредствено преди гласуването. Тоест най-вероятно не е спазен и законовия срок за внасяне преди гласуване. 

Кметът на Чуковец, който е от ДПС, също е новоизбран, но за него нямало внесена докладна за нова заплата. Той e наследил високата заплата на предшественика си.

Освен рязко намалената заплата на щата си, кметът на Бистра се оплака и от лоша комуникация с общинската аминистрация в Алфатар. Като кмет е опитал да посети няколко пъти сградата на общинска администрация, но му е разпоредено да стои на входа във фоайето, до стаята на дежурния по охрана - практика, въведена от кмета Янка Господинова за гражданите, които изчакват извършване на административните услуги. 

Когато кметът първо взема, но после не иска да дава - семейство в Алфатар от години не може да изгради водопровод за дома си

От аминистрацията не му отговаряли и на телефонните обаждания от село Бистра, дори при спешни случаи - само ако те решат, тогава го търсели. 

Освен трудният достъп до общинската администрация и до кмета в Алфатар,  Сезгин Али се оплака и от липса на достъп до помещенията на общинските сгради в село Бистра. “Приех всичко по опис от помещенията, но после ключовете ми бяха отнети от заместник кмета на община Алфатар Желяна Донева. Сега имам достъп единствено до стаята на кмета и външната входна врата на кметството. Нямам телефон, нямам печка....”,  Заради тези рестриктивни мерки, децата от селото, които изчаквали сутрин автобуса за училището в Алфатар, били принудени да стоят на студено в коридора на кметството, оплака се още новоизбраният кмет.  

Потърсена за коментар Янка Господинова обясни, че въпросът със заплатата на кмета на Бистра е управленско решение - предложение на екипа на общината и се гласувало от общинския съвет. 

През годините на двата си досегашни мандата Янка Господинова има интересни управленски решения в определяне на възнагражденията и назначенията на кметовете. 

Както разкри разследване на сайта “За истината” през 2021 г., тя е назначила като кметски наместник на село Цар Асен приятеля на дъщеря си Драгомир Донков. Едновременно с това той беше и изпълняващ“ длъжността Директор на център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с психични разстройства в града. Така получаваше заплата от две места на стойност 1 800 лв. месечно. 

"Фигаро тук, фигаро там" - как кметицата на Алфатар уреди бъдещия си зет с две общински заплати

Според актуализирания списък на кметовете на община Алфатар, Драгомир Донков  отново е назначен от Янка Господинова за кметски наместник на село Цар Асен през 2023г. И е много вероятно да получава по-голяма заплата от новоизбрания кмет на село Бистра.

 

Решението на Общинския съвет на Алфатар за заплатата на кмета на Бистра подлежи на контрол от областния управител на Силистра и може да бъде върнато.  

Видео от пресконференцията на Сезгин Али може да гледате ТУК

 

Тази статия е създадена с подкрепата на сдружение "Про веритас" и сайта zaistinata.com в рамките на проекта "Подкрепа за развитието на независима регионална журналистика.