Когато кметът първо взема, но после не иска да дава - семейство в Алфатар от години не може да изгради водопровод за дома си

Когато кметът първо взема, но после не иска да дава - семейство в Алфатар от години не може да изгради водопровод за дома си

Даниела Тодорова - Шнайдер и Волфганг Шнайдер притежават наследствен имот на ул. Христо Смирненски №6 в град Алфатар. Те по принцип живеят в Германия, но са решили да се установят трайно в град Алфатар. Сблъскват се обаче със сериозен проблем - заради стар захранващ тръбопровод с малък диаметър, който минава първо през техни съседи, до техния имот достига вода с много ниско налягане. “Ако работи пералнята, не мога да измия чиниите.”, коментира Даниела Шнайдер за “Местен репортер”. 

Решението, до което се стига след проучване от предприятието “Водоснабдяване и канализация - Силистра” ООД, е да се изгради нов тръбопровод с по-голям диаметър, който да захранва имота им. 

Така семейството подава молба през 2017 г. във ВиК - Силистр, за да изгради предприятието тръбопровода. Но от ВиК отговарят, че по закон водопроводите са публична общинска собственост и трябва да се изгради от Община Алфатар. Започва кореспонденция между предприятието и Национален строителен контрол. От ВиК молят институцията да разясни ролите на Община Алфатар и ВиК - Силистра в строителния процес по казуса с водопровода - кой трябва да го изгради. От ВиК - Силистра заявяват още в писмото, че не отказват изграждането на водопровод в услуга на абонатите си, но от Община Алфатар отказвали да приемат извършените инвестиции през 2017-2018 г., което ги възпира да изпълняват проекти.  По принцип одобренията на тези инвестиции се правят чрез решения на общинските съвети, които се внасят от кмета.  

В спора кой трябва да изгради водопровода минава време. 

Чак през 2022 г. кметът Янка Господинова предлага вариант за изпълнение на уличния водопровод. Това става като се сключва Договор за дарение, с който Даниела Шнайдер трябва да внесе в полза на Община Алфатар 2 500 лв. Записано е, че желанието на дарителя е да се финансират предварителните разходи за проекта за “Уличен водопровод по ул.”Веселин Ханчев” и ул.”Христо Смирненски””, където е къщата им. 

Така се дава старт на процедура за изработване на проект за водопровода, който е само технически съгласуван, но не и възложен за строителство на  “Водоснабдяване и канализация” - Силистра. Проектът предвижда полагането на тръба с по-голям диаметър и с размер Фи- 90, или 3 цола. 

На 7-ми август 2023 г. съседи съобщават на Даниела Шнайдер, която по това време е в Германия, че улицата им е разкопана и са започнали изкопните работи за полагането на тръбата. Строителните дейности се извършвали от служителя на местната структура на “Водоснабдяване и канализация” - Силистра, Ивайло Михайловски. Както се разбира впоследствие, по разпореждане на кмета. Ивайло Михайловски, освен служител на ВиК, е и общински съветник от ГЕРБ в Общински съвет - Алфатар.

Дебелината на положената тръба обаче не е 3 цола-Ф80, както е според проекта, а с доста по-малък диаметър от 1 цол - почти същия размер като този, по който водата и сега не тече с нормално налягане. 

Даниела Шнайдер се обажда по телефона на кмета Янка Господинова и настоява да се положи тръба с размер, който е зададен според проекта, с чертежа на който тя разполагала. “В крайна сметка целта беше да се положи тръбопровод с по-голям диаметър, а не със същия”, коментира тя. 

Янка Господинова отказала, а изпълнението на проекта било спряно. На 24 - ти август и тръбата, която  вече е била положена, била извадена от изкопа, а изкопът заровен. 

Така се стигнало отново до старото положение, а семейството остава без нов водопровод, въпреки че са взети пари чрез дарение за реализация на проекта. Затова семейство Шнайдер сега са ангажирали адвокат, за да си търсят правата - а може би и парите.

Но освен нестандартният начин за финансиране на начинанието - чрез дарение от гражданите, нестандартен се оказва и начинът на изпълнение. 

Използвана е техника и служители на “Водоснабдяване и канализация” - Силистра. Но според директора на предприятието - инж. Тошко Тодоров, който коментира за "Местен репортер", Община Алфатар  не е възлагала изпълнението на строителните дейности по проекта на ВиК - Силистра, а  извършването на такива от служителите на предприятието не са били регламентирани. 

В такъв случай никой не носи отговорност за качеството на изпълнението. Служителят самоволно е използвал техниката на ВиК - Силистра и е започнал изкопните дейности по разпореждане на кмета. Самата реализация не е според проектната документация, може би защото Община Алфатар взема “на заем”  техника, служители и материали от ВиК - Силистра, но без да е възложила на предприятието изпълнението. По този начин може да се сложат всякакви материали и да няма контрол, а проблемът с тръбопровода пак да не се реши. 

И се оказва, че от една страна Община Алфатар отказва да одобрява инвестициите, направени от ВиК - Силистра, а от друга страна използва нелегално техника и служители за  реализация на проекти в нейните имоти. 

Засега резултатът в този казус  е негативен за гражданите, които са решили да се върнат от Германия и да заживеят в една българска община, която, въпреки реализираните проекти в нея, според официалната статистика е една от обезлюдяващите в областта.   

Остават и много въпроси. На каква стойност е водопровода? Откъде се финансира - от общинския бюджет или от дарения? Има  ли избран изпълнител или се взема "назаем"?

Относно тези въпроси изпратихме питане до кмета на Община Алфатар и засега очакваме отговор. 

 

Тази статия е създадена с подкрепата на сдружение "Про веритас" и сайта zaistinata.com в рамките на проекта "Подкрепа за развитието на независима регионална журналистика