Много искахме, но няма пари: Община Силистра въвежда билет от 36 лв. за пътуване с катамарана между Силистра и Кълъраш

Много искахме, но няма пари: Община Силистра въвежда билет от 36 лв. за пътуване с катамарана между Силистра и Кълъраш
Снимка: Стоп кадър Sky pictures Bulgaria

Общинският съвет на Силистра ще гласува промени в таксите и цените на услугите в общината, с които се предлагат нови увеличения. С промените се предлага и приемането на нова точка в наредбата, която ги определя. В нея се въвежда цена за ползване на закупеният от общината пътнически кораб - катамаран по проекта  "Подобряване на безопасността на корабоплаването по р. Дунав в трансграничен регион Кълъраш - Силистра", финансиран по Програма INTERREG VA Румъния – България 2014-2020. 

Нови увеличения на по-голяма част от таксите и услугите за граждани искат от Община Силистра - погребенията и венчавките вече ще са по скъпи

По проекта е било планирано пътническият кораб „Силистра 2023“ да се ползва безплатно от жителите и гостите на Община Силистра, но в процеса на подготовката на кораба за пускане в експлоатация, от общината установили, че разходите за поддръжката му значително ще утежнят бюджета на общинската администрация. Това според общинската администрация налагало да се определи цена за пътуване с кораба. Определената цена за стандартен двупосочен билет е 36 лв., а за група от 15 човека и ученици 18 лв. Еднопосочният стандартен билет до Кълъраш ще е 20 лв., за групи от 15 човека и ученици 10 лв. 

В мотивите не е обосновано дали определянето на платено пътуване не противоречи на проекта, който има за цел да подобри трансграничните връзки между двата града. 

Община Силистра обяви поръчка за три нови сметосъбиращи камиона, въпреки че още не са осигурени средствата за тях 

Корабът - катамаран , който трябва да обслужва маршрута между Силистра- Кълъраш, е първият електрически кораб в България. Той беше изработен и доставен от варненската фирма “Галера 07” на цена от  1 473 000 лева без ДДС. Проектът се изпълнява съвместно с Общински съвет на Кълъраш. От румънска страна маршрутът трябва да бъде обслужван от хидробус. 

По проекта бяха изградени и две речни гари, които да обслужват плеветелните съдове.

 

Тази статия е създадена с подкрепата на сдружение "Про веритас" и сайта zaistinata.com в рамките на проекта "Подкрепа за развитието на независима регионална журналистика".