Цена от близо 5,80 лв. за вода в Силистра предложи на обществено обсъждане регулаторният орган за новата година
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране - КЕВР предложи увеличение на пределната цена, която гражданите плащат за водата на ВиК дружествата в България.
Доклад с мотивите за определяне на новите цени беше представен на обществено обсъждане, което се проведе на 30 ноември.
При определяне на цените на ВиК услуги за 2024 г. е отчетено изпълнението на одобрените бизнес планове на ВиК операторите за петгодишен период.
Комисията изменя служебно одобрените цени от тези бизнес планове ежегодно, като се добавя натрупаната инфлация за периода на действие на бизнес плана
Други фактори, които се вземат предвид, са цените на електроенергията и социалната поносимост.
Според изчисленията на регулатора през 2024 г. за 8 регионални дружества се предвижда увеличение под 10% на цените на ВиК услугите спрямо действащите цени на ВиК услуги за 2023 г. Сред тези области е и Силистра.
Какво означават това:
Цената на водата в Силистра беше увеличена през юли 2022 на 5,035 чрез одобряване от страна на КЕВР на предложения бизнес план от силистренското дружество до 2026 г. После беше увеличена служебно с решение на КЕВР в началото на 2023 г. на 5,32. Сега, според доклада на регулатора, се предвижда 5,79 комплексна цена за битови и приравнени на тях потребители от януари 2024 г.
Социалната поносимост на силистренските потребители е определена на 6,77 лв. Тоест, макар гражданите да смятат, че цената е нипоносима за тях, според доклада, тя е доста под нейната граница.
За силистренска област социалната поносимост за битовите потребители е изчислена съгласно данни на Националния статистически институт (НСИ) върху средно статистически доход от 759 лв. на лице от домакинство през 2022 г.
От организациите в обсъждането се включиха единствено Омбудсмана на България, браншовите синдикати КНСБ и КТ „Подкрепа“, Гражданска платформа „Изправи се.бг“ и общините Разград и Ловеч.
Участващите в дискусията представители на ВиК операторите подкрепиха предложените увеличения. От ВиК - Силистра на взеха участие.
Възражения против увеличението направиха представителят на настоящия омбудсман, както и бившият омбудсман Мая Манолова от гражданската организация “Изправи си.БГ”. Аргументите им са, че при определяне на социалната поносимост на цената не се използват надеждни и реални данни.
През последните години значително са се увеличили жалбите до омбудсмана заради лошото качество на ВиК услугите, неотстраняване на аварии в срок, слабо налягане, лошо качество на водата след продължително спиране, посочиха от институцията на омбудсмана при обсъждането. При тези условия гражданите си задават въпроса какви са ползите за тях от непрекъснатото увеличаване на цената на водата. Според омбудсмана има над 10 процента стохастична грешка при изчисляване на социалната поносимост, включително за силистренска област, което означава, че данните не са верни.
Мая Манолова също смята, че данните за социалната поносимост са грешни за всички области и изрази мнение, че работата на регулатора не е да увеличава постоянно цените, а да намери баланса, за да могат хората да си плащат сметките.
Възражения срещу цените направиха представителите на общините Разград и Ловеч. От Разград становище против изрази общински съветник. В Разград водата става 6,08 лв. Представители на Община Силистра не се включиха с мнение относно увеличението, нито се включиха представители на общинския съвет. Не се включиха със становище и представители на Областната асоциация по ВиК - Силистра.
От КНСБ и КТ “Подкрепа”, загрижени повече за работещи във ВиК сектора, подкрепиха принципно предложените увеличения и смятат, че проблемът не е толкова във високите цени, а в ниските доходи на населението
Решението за определяне на пределни цени не е задължително за въвеждане от дружествата - те могат да определят и по-ниски цени, но не и по-високи от определените от регулатора. Това обаче е малко вероятно да се случи.
Окончателното решение ще се приеме от комисията на закрито заседание на 22.12.2023 г.
Видео от общественото обсъждане на тук
Тази статия е създадена с подкрепата на сдружение "Про веритас" и сайта zaistinata.com в рамките на проекта "Подкрепа за развитието на независима регионална журналистика.