“Левчо не е Лефчо” - как силистренската “Хидрострой” на Радко Ганчев взема лъвския пай от изпълнението на ремонти на Община Силистра
През пролетта Община Силистра стартира поръчка за текущи строително ремонтни работи в сгради на услуги към отдел „ОЗСПС“ на община Силистра, находящи се в с. Айдемир и гр. Силистра. Поръчката е разпределена на 7 обособени позиции, които включват различни центрове за настаняване на непълнолетни лица и лица с увреждания на територията на село Айдемир и град Силистра с прогнозна стойност 478 333,34 без ДДС.
По позициите са подали оферти 7 фирми, показва профила на общината в регистъра на обществените поръчки ЦАИС. Това са фирмите “Хидрострой-България” ЕООД(Силистра), “Практик” ЕООД(Силистра), “Ник - строй 2000” ЕООД(Русе), “Лефчо 82” ЕООД (Шумен), “Дева 85” ЕООД (Варна), “Дани 60 - Силистра” ЕООД(Силистра) и “Дема ел 16” ЕООД (Силистра).
Комисията, която оценява офертите, се състои от трима членове - заместник кметът Евгений Георгиев, директорът на дирекция “Правна” Николай Николов и Валерий Недев - старши юрисконсулт.
Оказва се, че накрая комисията разпределя изпълнението само между три фирми.
Текущите ремонтни работи в сградата на Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания са спечелени от фирмата “Дани 60 - Силистра” ЕООД за цената от 65 хил. лв., а ремонтните работи в сградата на Център за временно настаняване за 25 хил. лева ще бъдат извършени от “Дема ел 16” ЕООД.
Всички останали обособени позиции са дадени на силистренската фирма “Хидрострой-България” ЕООД, като общата стойност на ремонтите, които трябва да реализира, е 286 534 лв. без ДДС. “Хидрострой-България” ЕООД е специализирана в разрушаването на сгради - тя е фирмата, която разруши болницата на края на град Силистра по време на управлението на бившия кмет Юлиян Найденов. По документи тя се управлява от Велислав Христов - брат на съпругата на Радко Ганчев, който в момента излежава присъда във варненския затвор.
По всички обособени позициии по голямата част от участниците са били отстранени на етап разглеждане на техническо предложение и не са били допуснати до оценяване на ценовите им предложения, показват протоколите от поръчката. Основанието за отстраняване е било едно и също: чл. 107 т.5 от Закона за обществените поръчки “кандидат или участник, подал заявление за участие или оферта, които не отговарят на условията за представяне, включително за форма, начин, срок и валидност”. Става дума в повечето случаи за пропуски в представяне на диаграмата за работната ръка, или че не са посочили точната сигнатура на използваните сметни норми за строителство - СЕК или УСН с информация за необходимите количества за труд, материали и механизация.
За отстраняване на една от фирмите е било използвано и сбъркана буква в името. При подаване на офертите по обособени позиции 2 и 5, вместо “Лефчо 82” ЕООД е било изписано в офертата на една от фирмите същото име, но с буквата В “Левчо 82” ЕООД. Очевидно е, че става дума за една съща фирма, но след кратко умуване по казуса, комисията решава шуменската фирма да бъде отстранена, защото приема, че образецът бил попълнен от името на друга фирма. “След обсъждане и анализ на ситуацията, членовете на комисията се обединиха около мнението, че липсва валидно Техническо предложение от дружеството, което е подало офертата за участие, тъй като образеца е попълнен от името на друга фирма.”, е записано в протокола на общинската комисия.
Това дава възможност на “Хидрострой-България” да спечели поръчката по двете обособени позици - едната с най-голям дял от цената от 129 142,22 лв. без ДДС или 154 970,66 с ДДС, а другата за 83 30,45 без ДДС. Последната е за „Текущи ремонтни работи в сградата на Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с психични разстройства 1“. По тази обособена позиция е била отстранена и другата участвала фирма “Практик” ЕООД.
Извадка от протокола показва, че едната фирма е била отстранена заради сгрешена буква в името, а Хидрострой предпочетена.
Така до отваряне на ценовите предложения са били допуснати само три фирми: “Дани 60 - Силистра” ЕООД, “Дема ел 16” ЕООД и“Хидрострой-България” ЕООД. Първите две фирми печелят по една от по-малките поръчка, а останалите 5 отиват при Хидрострой.
След обявяване на решенията на комисията, една от отстранените фирми - “Практик” ЕООД е обжалвала пред Комисия за защита на конкуренцията(КЗК)решението на комисията на кмета по обособена позиция 5, същата, по която другата участвала фирма е била отстранена заради сбърканата буква в името.
В жалбата фирмата твърди, че мотивът за отстраняване и е неверен, използван по формален и идентичен начин за всички позиции в които е участвала, и че отстраняването е било целенасочено и умишлено от комисията.
В подкрепа на това “Практик” ЕООД изтъква, че текстът и основанието за отстраняване и на другите участници в процедурата е идентичен, само са били сменени имената на фирмите.
Всички отстранени фирми са били отстранени на едно и също основание по обособено позиция 5, а Хидрострой получава най-висока оценка като единствен кандидат. По същия начин са били отстранени фирмите и по другите позиции.
С решение от 25 септември Комисия за защита на конкуренцията отхвърля жалбата на “Практик” ЕООД и твърди, че формално не са нарушени изискванията на Закона за обществените поръчки. “Отстраняване от участие в процедурите по ЗОП на различни участници с идентични мотиви, както и отстраняването на един участник по няколко обособени позиции с едни и същи мотиви, по същината си не е нарушение на процедурните правила за възлагане на обществени поръчки и не води до незаконосъобразност на крайния акт на възложителя.”, отбелязва в решението си КЗК.
В момента тече срока, в който решението на КЗК може да бъде обжалвано и все още няма сключени договори по поръчката.
Към настоящия момент “Хидрострой-България” ЕООД е предпочитаната фирма и за други поръчки на община Силистра, показва профила на общината в регистъра на обществените поръчки.
Такава е поръчката за саниране на двата блока по Националната програма за енергийно обновяване на жилищни сгради - бл.”Одрин” и бл. “Хавана”, финансирана от Механизма за възстановяване и устойчивост на цена 2 698 510,19 лв. Първата обособена позиция по поръчката е спечелена от силистренската “Соларис” ЕООД, но втората позиция, за санирането на бл. “Хавана”, е била спечелена от “Хидрострой-България”ЕООД. Оферти по нея са подали две фирми: “НСК София” ЕООД с оферта за изпълнение от 956 000,61 лв. без ДДС и “Хидрострой-България”ЕООД, която е предложила по-висока цена за изпълнение от 963 400,00 лв. Договорът е бил сключен с “Хидрострой-България”ЕООД, защото другата фирма участник е била отстранена от поръчката.
Тази статия е създадена с подкрепата на сдружение "Про веритас" и сайта zaistinata.com в рамките на проекта "Подкрепа за развитието на независима регионална журналистика".