КАК ОБЩИНА СИЛИСТРА ПРОМЕНИ УСТРОЙСТВЕНИЯ ПЛАН НА ОБЩИНСКИ ТЕРЕН ПО ЖЕЛАНИЕ НА ЕДИН ЧОВЕК

КАК ОБЩИНА СИЛИСТРА ПРОМЕНИ УСТРОЙСТВЕНИЯ ПЛАН НА ОБЩИНСКИ ТЕРЕН ПО ЖЕЛАНИЕ НА ЕДИН ЧОВЕК

На предпоследното редовно заседание за този състав на силистренския общински съвет, проведено в края на август, от общинска администрация без обяснение беше оттеглена докладна записка, с която се предлагаше изграждането на седем гаражни клетки по ул. “Алеко Константинов”. Оттеглянето в последния момент се случи след внасянето в местния парламент на подписка срещу застрояване на общинския парцел от граждани, живеещи в блока, зад който е пространството, част от което в момента се ползва от тях като паркинг. 

Става дума за общински терен зад блока на банка “Алианц”

Въпросното пространство  е задблоково, но е в центъра на града и години наред беше застроено незаконно от бараки, които се ползваха като гаражи пак от живеещи  в блока до него. 

Преди няколко години кметът на общината издаде решение за премахването на тези сгради като незаконно построени на общински терен и те бяха премахнати. 

Веднага след това обаче е била задвижена процедура от Община Силистра за промяна на Подробния устройствен план(ПУП) и промяна на предназначението, с цел да се реализира инвестиционно намерение за застрояване с гаражи. 

Процедурата за смяна на подробния устройствен план е започната през 2018 г. от общината. Но това става след молба от Боян Йорданов, живеещ в блок, който е в близост с пространството. Той е приложил към молбата си и подписка от единадесет граждани - желаещи изграждането на гаражи върху освободеното вече място.

Боян Йорданов обаче се оказва съпруг на Константина Йорданова, която е главен юрисконсулт в Община Силистра. Една част от решенията, които се вкарват за гласуване в общинския съвет, стават след съгласуване с нейния подпис. Тя също се е подписала и в подписката на желаещите мястото да бъде застроено с гаражи. 

Дали премахването на незаконните постройки и освобождаването на мястото не е направено с цел да се удовлетвори нечий интерес, а не да се освободи общинския имот от незаконните постройки? В този смисъл е много интересно съдържанието на молбата - сякаш тя е била предварително съгласувана с общината. Молителят иска от кмета, ако се вземе решение за провеждане на търг за учредяване право на строеж за гаражни клетки от страна на общината, да бъде уведомен. Ведната след това общината е задействала процедура по промяна на предназначението на терена. 

В предложението за гласуване, което беше оттеглено от общинска администрация, се предлагаше за мястото да се проведе публичен търг с явно наддаване за учредяване право на строеж на седем гаражни клетки върху общинския поземлен имот. В последния момент обаче беше внесена подписка от над двадесет несъгласни граждани, живеещи в блоковете около парцела. 

С подписката, представена пред общинските съветници, гражданите обосновават своето несъгласие с това, че сега мястото може да се ползва от около тредесет автомобила и на практика с предложението ще се удовлетвори интереса само на седем граждани. Една част от тях са ползвали преди време незаконно построените бараки и не са имали нищо против събарянето, но са очаквали пространството да се освободи за ползване от повече граждани, а не само от определени. 

С подписката те предлагат да се проведе обществено обсъждане и парцелът да бъде отреден за паркоместа. 

Особеното в случая е, че Община Силистра е провела сложна процедура по изменение на подробния устройствен план и промяна на предназначението на собствения си терен и парцелът е предназначен „За автогараж” фактически по молбата на един човек. 

Теоретично на първия търг могат да се явят само живеещи наблизо хора, ако са разбрали за процедурата и са подготвени да участват, но на практика обекновено се явяват тези, които са “уведомени”. 

 Специалисти, които се занимават с  подобни процедури, коментираха за “Местен репортер”, че такава смяна на устройствения план и предназначението на общински терен става, след като се изрази сериозно желание от по-голямо количество хора. В случая по-скоро има имитация чрез подписката. 

За да се изгради паркинг за свободно ползване обаче, както предлага контра подписката, събрана от другите граждани, също трябва да се мине през процедура по закона за устройство на територията. Интересно тогава какво ще бъде отношението на администрацията, дали ще удовлетвори така бързо предложението. Голяма част от самото място след събарянето на бараките не се поддържа от общината и е обрасло с храсти, и реално не може да се ползва и за паркинг. 

Решението за застрояване с гаражи засега е оттеглено, но това не означава, че пак не може да бъде внесено за гласуване след като преминат изборите.  

 

Тази статия е създадена с подкрепата на сдружение "Про веритас" и сайта zaistinata.com в рамките на проекта "Подкрепа за развитието на независима регионална журналистика