След прекратени дела на фондация и прокуратурата в Силистра започна да съди общинските съвети заради правилата за хора с увреждания

След прекратени дела на фондация и прокуратурата  в Силистра започна да съди общинските съвети заради правилата за хора с увреждания

В силистренския административен съд са постъпили  протести от Окръжна прокуратура, с които се оспорват наредби, регулиращи организация на движението и издаването на карти в общините Силистра, Тутракан и Алфатар.

Става дума за наредби, които са приети преди години и се отнасят до правата на хората с увреждания, за които не са били изпълнени някои законови изисквания относно приемането. Съдът вече се е произнесъл по едно от делата и е отменил Наредбата за издаване на карти за паркиране на превозни средства от лица с увреждания в община Алфатар.

Същите наредби бяха доскоро обект на оспорване от страна на фондация за защита правата на хората с увреждания, която заведе дела срещу общинските съвети на Силистра, Дулово, Тутракан и Алфатар. 

Разследване на сайта за регионална журналистика “За истината” установи, че фондацията, която първа заведе делата, и която се оказа, че няма никакви отношения с хора с увреждания, е регистрирана от адвокат от Пловдив, който се явява по делата и впоследствие иска възнаграждение при спечелването им. Такива дела срещу общински наредби фондацията е завела в цяла България, а в силистренска област срещу няколко общини.  

Но силистренските съдии сезираха Върховния административен съд, за да излезе с тълкувателно решение по въпроса дали фондацията има право да води такива дела. Съдиите от Върховният администативен съд излязоха със становище, че няма такова право.

Така силистренският съд прекрати делата, водени от фондацията срещу общинските съвети в областта, като постанови, че фондацията няма право да води такъв вид дела. 

По закон прокуратурата може да осъществява надзор за законност, и дали общинските съвети са спазилили всички законови изисквания при приемането на  нормативен акт от местно значение. В предишния състав на общинския съвет основното оплакване на председателя беше от обжалвания на фондации и протестите на прокуратурата именно срещу на така приети актове преди години, непубликувани по законовия ред. 

Оказва се  наистина, че когато са приети наредбите, не са били спазени изискванията за прозрачност и обществено обсъждане, както и не е било искано становище на Агенцията за хората с увреждания. Тоест жалбите на фондацията и адвокатът, който я представляваше срещу общинските съвети, по същество са  основателни, но, както се оказва, недопустими.  

Прокуратурата в протестите е посочила, че в разрез със Закона за нормативните актове, проектът за наредбите е бил внесен за разглеждане без мотиви относно причините, налагащи приемането на акта, целите, които се поставят,  очакваните резултати от прилагането му, както и анализ за съответствие с правото на ЕС, като това е довело до приемане на нормативния акт в нарушение на чл. 28, ал. 3 ЗНА проектът за наредбата не е бил оповестен предварително на интернет страницата на общината. Не е било поискано и становището на Агенцията на хората с увреждания. 

Проверка на приетите актове от общинските съвети през последните години показва, че наредбите вече се публикуват за обществено обсъждане, но това е формално, като реално не се обсъждат. Законът изисква проектите да са съпроводени и с анализ за съответствие с правото на Европейския съюз, но такъв анализ обикновено няма, а вместо това се използва лаконичната формулировка “ нормативният акт не противоречи на правото на ЕС”. 

 

Тази статия е създадена с подкрепата на сдружение "Про веритас" и сайта zaistinata.com в рамките на проекта "Подкрепа за развитието на независима регионална журналистика.