Майка на дете с увреждания се оплаква от несправедлив процес, с който според нея се цели отнемане на детето и
В силистренския районен съд е започнала процедура по Закона за здравето, която цели да вкара за принудително лечение майка на дете с увреждане.
Виктор стана известен от клипове в социалните мрежи и репортажи в медиите заради агресия на негови съученици спрямо него, които твърдяха, че той ги е предизвиквал.
Детето впоследствие беше преместено в друго училище, където се е адаптирало и от месеци нямало проблеми.
От няколко седмици обаче е стартирала процедура по чл.155 от Закона за здравето, за принудително настаняване за лечение на майката.
Това е станало по твърдения на служители от Отдел “Закрила на детето”, които по закон могат да подават сигнали до компетентните органи - в случая прокуратурата. В сигнала основно място заемат техни твърдения за конфликти от миналата година, които те са имали с майката по повод на детето.
И заради това, че някои от тях са се почувствали обидени от поведението на майката спрямо тях, те са подали сигнал до прокуратурата. Така се стигнало до искане за принудително лечение в здравно заведение, защото те смятат, че майката е заплаха за околоните, но най-вече за детето.
Според майката Ася Златева, тези твърдения за конфликти и обиди(освен, че не били верни) са използвани като предтекст и нямат нищо общо с детето, както и че не са били никаква заплаха за него, за да се иска принудително и настаняване. Те служат като повод на хора от институциите, които се възползват от възможностите на закона, а целта е в крайна сметка е някаква друга, защото реално ако тя бъде освидетелствана, това дава основание да и отнемат детето.
Виктор има няколко диагнози, които през годините са дали основание за определяне на процент увреждане с решение на ТЕЛК. Последното е от тази година и е за 85 процента увреждане. На това се държало и неговото поведение в училище. Майката е негов личен асистент и е на осем часова заетост. Ако тя бъде вкарана за принудително лечение, което може да бъде до 6 месеца, реално няма да има кой да се грижи за него.
Според нея, ако е имало конфликти, те са били по повод подхода и начина на обучение на детето и неговата интеграция, защото е със специални потребности.
Според Закона за здравето, мярката за принудително лечение, която сега се иска за нея, се прилага за лица с доказано психично заболяване и реална опасност да извършат престъпление, най вече спрямо свои близки. Такава опасност според нея няма и никъде никой не е представил доказателства за такава - нито в докладите, нито в свидетелствата има посочени конкретни престъпни състави, които да са свързани с нейното поведение и да създават опасност за детето.
Майката няма и психично заболяване, от години работи към Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, откъдето са дали положителна оценка за нейната работа.
Това, от което тя се опасява сега е, че при провежданата съдебна процедура, в която е назначена съдебна експертиза за установяване дали страда от заболяване, спрямо нея не се прилага подход, който да гарантира справедлив процес.
Нейното впечатление от хода на делото е, че спрямо нея е в сила “презумпция, че има психично заболяване” - нещо, което тя трябва да доказва, че не е така, а не обратното. В хода на процедурата тя представила възражения, че дори липсват предпоставки за назначаване на експертиза, които не са били приети. Не са били допуснати и искани от нея свидетели. Според нея липсва обективност и се налага да води борба срещу предубедени противници.
Тези твърдения няма как да бъдат потвърдени или отхвърлени, защото по разпореждане на съда заседанията по делото се водят при “закрити врата”. Мотиви не бяха съобщени, но служителите на съдебна охрана не допускаха външни лица до съдебна зала по време на заседанието, освен свидетелите и страните по делото.
Една от гаранцииите за справедливи процес е публично гледане на делото и провеждане на открити съдебни заседания.
Ако не получи справедлив процес на местно ниво, майката смята да търси правата си пред Европейския съд по правата на човека.