Незаконна се оказа работната група към председателя на Общински съвет Силистра според областния управител
Със своя заповед областният управител на Силистра върна току-що приетия нов Правилник за организация на дейността на Общински съвет Силистра.
Причината е приета промяна в него, чрез която се създава работна група към председателя на общинския съвет, която да го подпомага в дейността му.
С новия правилник, който беше приет на последното заседание на общинския съвет, се създаде нов чл.20, който гласи, че за подпомагане на дейността на председателя на общинския съвет се сформира работна група от председателите на постоянните комисии, заместник-председателите на общинския съвет и ръководителите на групите общински съветници, която ежемесечно се запознава с постъпилите докладни записки, жалби, сигнали и питания от граждани по обществено значими въпроси на общината.
Според областния управител създаването на такава “работна група”, която да се запознава с докладни записки, жалби и сигнали, и да подпомага дейността на председателя, е незаконосъобразно. Това противоречи на нормативен акт от по-висок ранг, какъвто е Законът за местното самоуправление и местната едминистрация, както и на Административно процесуалния кодекс, който регламентира разглеждането на жалби и сигнали на гражданите.
Така наречената “работната група” към председателя на общинския съвет беше създадена и въведена като практика при предишния общински съвет, след като Административен съд - Силистра със свое решение през 2021 г. отмени разпоредба в стария правилник, според която председателят се подпомага в работата си от председателски съвет. Мотивите бяха подобни на тези, с които областният управител сега връща решението за създаване на работната група - противоречие с по-горния нормативен акт, ЗМСМА, който не предвижда такъв орган за подпомагане.
Председателският съвет при стария правилник беше органът, който консултираше председателя най-вече за съставянето на дневния ред за предстоящите заседания и се произнасяше по допустимостта на исканията за изказвания по обществено значими въпроси, жалби и предложения на граждани, които се разглеждаха по-същество в заседанията на комисиите и съвета.
След отмяната на председателския съвет от съда, се създаде практиката да се събира работна група към председателя, която да върши същата дейност, но без това да е регламентирано официално в правилника.
Промяната, която беше въведена с наскоро приетия нов правилник, целеше да регламентира тази дейност и фактически да възстанови отменения орган “председателски съвет”.
Някои общински съвети са успели да запазят органа председателски съвет, дори след решение на административния съд за отмяната му. В Правилника за организация на дейността на Общински съвет Велико Търново, в чл. 21 е записано, че “Председателят на Общинския съвет и заместник-председателите образуват Председателски съвет. Председателският съвет има съвещателни функции.” Тази редакция е станала след решение на великотърновския административен съд за отмяна на органа председателски съвет от стария правилник.
За силистренския общински съвет това е поредното върнато от областния управител решение - трето по ред от началото на мандата му. То налага и за втори път промяна в графика на заседанията на общинския съвет, и вместо на първоначално насрочената дата - 25 април, четвъртък, редовното заседание ще се проведе с ден по-рано - 24 април, сряда.
С новия правилник бяха приети и промени заради изменения в по-горния нормативен акт - ЗМСМА, с които се въвеждат дейности за подобряване прозрачността на общинския съвет, като видеоизлъчване на заседанията на комисиите и съвета, водене и публикуване подробни протоколи на комисиите.
Според закона общинският съвет може да отмени, да измени или да приеме повторно върнатото за ново обсъждане решение.
Тази статия е създадена с подкрепата на сдружение "Про веритас" и сайта zaistinata.com в рамките на проекта "Подкрепа за развитието на независима регионална журналистика.