ИНСТАЛАЦИЯ С ИМЕТО НА СИЛИСТРА ПРЕДИЗВИКА ДИСКУСИЯ СРЕД СИЛИСТРЕНЦИ - ВИЖТЕ КОЙ И КАКВО СТОИ ЗАД ИДЕЯТА
Арт инсталация на метални букви в началото на Дунавския парк, които образуват името на Силистра с латински букви, беше поставена на празника на града - 14 септември. Това предизвика дискусии и коментари сред силистренци, най-вече в социалните мрежи.
Коментарите основно са заради буквите, които образуват името на латински “Silistra” - дали то трябва да бъде на кирилица или както е направено с метални латински букви. Реакция предизвика също и липсата на информация за проекта, както и художественото решение част от буквите образуващи името да изглеждат “ръждясали”.
Малко след монтажа инициаторът-дарител - местната фирма “Елика Груп” ООД публикува във “Фейсбук” информация за изпълнението на проекта и каква е идеята.
Но съобщение за самата инициатива е публикувано още през февруари тази година и на сайта на Община Силистра.
В него се казва, че “по повод отбелязването на 30 години от създаването си, Елика Груп е изпратила до кмета на Община Силистра - д-р Юлиян Найденов, предложение за проектиране, изработване и монтиране на композиция от метални букви. Тя ще включва името на града и визуализация на сърце. Композицията ще бъде разположена в Дунавския парк. Разстоянието между буквите ще позволява и преминаването между тях. Височината на буквите ще е метър и половина, ширината им до метър и седемдесет. "Елика Процесинг" ООД ще финансира и изработи композицията. В последствие тя ще бъде претворена в арт инсталация. За целта е отправена покана към СБХ и Йордан Колев- директор на Художествената галерия за сформиране да ателие за изрисуване на буквите. Д-р Юлиян Найденов изказва своята благодарност към фирмата-дарител и към екипите, които работят за реализирането на проекта.”
В информацията не се дават подробности за начина на изпълнение, но от съобщението на фирмата "Елика Процесинг" във Фейсбук след монтажа на буквите става ясно, че буквите са изработени от нейния екип и са изрисувани от деца от от школата по изобразително и приложно изкуство при Обединен детски комплекс - ОДК Силистра.
Проектът е изпълнен по този начин - с латински букви, защото името Силистра се използва като израз на английски Silistra is(на български тази игра с думата не може да се получи). Буквите I и S са оцветени, за да се открояват в английския израз, а останалите букви са боядисани със специално покритие, което да ги прави да изглеждат като естествено ръждясали - символ на преходността на материалното и това, че Силистра е устояла повече от 1900 години и ще продължи да е тук. От съобщението се разбира още, че инсталацията е била резултат на работа в период от две години - проведени са били няколко срещи между представители на местната власт и ELICA Group, съставени са били работни групи, правени са проучвания и графични визуализации и т.н.
Целта според авторите за създаването на този арт монумент е да допринася за открояване на местната идентичност и да се ангажират всички граждани и посетители в инициативата - като споделят какво е за тях Силистра в създадена специална платформа, която може да се достъпи чрез сканиране на QR код. (засега QR кодът не e сложен на инсталацията)
От общината информираха за “Местен репортер”, че проектът е преминал през през всички разрешения и одобрения по закон - процедура на одобрение по Закона за устройство на територията(ЗУТ) и разрешение за поставяне от главния архитект на общината.
Идеята обаче не беше подложена на обществено обсъждане и представена чрез някаква графична визуализация на сайта на общината или по-друг начин, за да се запознаят силистренци предварително с нея. Фактически тя беше представена малко след монтажа на самите букви в дунавския парк от фирмата-дарител.
Потърсен за коментар от “Местен репортер”, Калоян Радулов - ръководител на инициативния екип от страна на фирмата обясни, че проектът не е бил представен за предварително обсъждане с обществеността, защото е бил дарителско предложение от страна на фирмата към общината, а не инициатива с конкурсен характер, при която да могат да се съревновават няколко фирми с различни проекти.
Поводът за поставянето е бил 30 годишния юбилей на фирмата, като е решено то да съвпадне с празника на град Силистра-14 септември.
И както е записано в съобщението за предложението към общината от февруари, екипът първоначално е разчитал на съдействие за оформление и изрисуване на буквите от местната структура на съюза на българските художници. Затова е била отправена покана към СБХ и Йордан Колев - директор на Художествената галерия за сформиране да ателие за изрисуване на буквите. Това взаимодействие обаче не се е получило по различни причини и затова от фирмата накрая са се обърнали към група за рисуване от Обединен детски комплекс-ОДК, където фирмата също е била дарител и има изградени партньорски отношения.
Надписът на латински и играта с думата “Silistra is-Силистра е” е бил вдъхновен от светлинен надпис pLOVEdiv, който се намира на стена над Античния театър в град Пловдив, обясни още Радулов. В него името на Пловдив, също изписано с латински букви, е вмъкната думата LOVE - на английски любов. Според публикации на пловдивски медии, тази инсталация е поставена през 2011г., а надписът се е превърнал в емблематичен за пловдивчани.
А "естествената ръжда” на силистренския надпис, която също предизвика бурни коментари, и с която са покрити силистренските букви, всъщност е специален лак. И според замисъла на инициаторите, той е бил нанесен така, че да изглежда като вълните на река Дунав. В изпълнението с ръждата е търсена и кореспонденция с другите метални произведения на изкуството, разположени от години в дунавската градина.
Изборът на място за поставяне на буквите ръководителят на инициативата от Елика обясни с това, че първоначално проектът предвиждал буквите да бъдат поставени срещу входа на ПМГ”св.Климент Охридски” Силистра - върху терасата, която е над кея по оста на водното огледало и след шадравана. Но инженерите на общината преценили, че буквите са твърде тежки - над 2 тона и технически ще е трудно да се осъществи. Затова мястото е било променено и са били преместени срещу шадравана на централния вход на дунавската градина.
А въпросният QR код, чрез който гражданите ще имат достъп до платформа, на която да споделят какво за тях “Силистра е...”, както и разяснения за използване, все още били в процес на изработка и предстои да бъдат монтирани върху буквата Т от надписа.
Тази статия е създадена с подкрепата на сдружение "Про веритас" и сайта zaistinata.com в рамките на проекта "Подкрепа за развитието на независима регионална журналистика