Проверка на работата на органите за борба с корупцията в Община Силистра прави Антикорупционния фонд(АКФ)
Община Силистра е в списък от 27 общини, които са включени в изследване на неправителствената организация Антикорупционен фонд (АКФ). Изследването има за цел да установи как работят органите за борба с корупцията на местно ниво.
От началото на 2024 г. Антикорупционния фонд (АКФ) работи по анализ на свършеното от местните власти в България в борбата с корупцията и конфликта на интереси, като за целта от екипа на организацията са изпратили запитвания по Закона за достъп до обществена информация до кметовете на общините и до постоянните комисии към общинските съвети за борба с корупцията и конфликт на интереси.
Целта на този етап според експертите на АКФ е да се направи преглед на работата на общинските власти в борбата с корупцията през последните години - да се разбере доколко те са прозрачни и отчетни в дейността си.
На следващия етап експертите на АКФ ще анализират практиката на антикорупционните органи по казуси на противодействие на корупция и конфликти на интереси на местно ниво - дали комисиите в различните населени места разглеждат сходни случаи на корупция и конфликти на интереси, кога се активизират, какви мерки се предприемат.
Правомощия на местно ниво за установяване на конфликт на интереси има Постоянната комисия за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси към общинския съвет. Комисията проведе специално заседание, на което взе решение да бъде предоставена исканата информация от АКФ. Запитвания има отправени и към Общинската избирателна комисия и кмета. Периодът, който обхваща информацията, е от 2018г. досега.
Местните антикорупционни органи допълват работата на централния орган за борба с корупцията и конфликта на интереси КПКОНПИ. Те основно следят за конфликт на интереси и несъвместимост на служителите в местната администрация, кметовете на кметства, кметските наместници и секретарите на общините. Едно от изискваниията е служителите да подават декларации декларация за несъвместимост и декларация за имущество и интереси. при установен конфликт на интереси санкцията е глоба.
Експертите на АКФ ще предоставят своите констатации в доклад. Докладът ще включва и препоръки за подобрения, свързани с разследването на корупция и установяването на конфликти на интереси на местно ниво, които да бъдат взети предвид при последващи изменения в законодателството за противодействие на корупцията и конфликта на интереси.
Публикацията на доклада за местните антикорупционни органи се очаква в края на 2024 година.
Община Силистра беше включена и в друго изследване на Антикорупционния фонд за прозрачността и отчетността на местните власти, в резултат на което беше изготвен доклад и бяха дадени препоръки до общината.
Тази статия е създадена с подкрепата на сдружение "Про веритас" и сайта zaistinata.com в рамките на проекта "Подкрепа за развитието на независима регионална журналистика.